8 Şubat 2009 Pazar

Marmaray Ayrılıkçeşme-Üsküdar Arası Sağ Tüneli Tamamlandı.http://www.haberturk.com/haber.asp?id=126888&cat=110&dt=2009/02/08

Marmaray Projesi kapsamında yapımına devam edilen Yavuz Tüneli, Üsküdar Makas tüneline ulaştı. Tünelin tamamlanması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Bakan Yıldırım, Marmaray Projesi'nin 2012 yılında tamamlanacağını söyledi. Bakan Yıldırım, İstanbul'un tarihi açısından son derece önemli olduğunu belirttiği Yenikapı'da devam eden arkelolojik kazıların da bu ay sonunda bitmesini beklediklerini ifade etti.

Köstebek adı verilen TBM cihazı ile Kadıköy Ayrılıkçeşme'den açılan 3 bin 75 metrelik tünel Üsküdar'a ulaştı. Tünelin açılması dolayısıyla düzenlenen törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan, inşaatın yüklenici firmaları Japon TAESEİ, Nurol ve Gama İnşaat firmalarının yetkililerinin yanı sıra çok sayıda işçi katıldı. Marmaray İnşaatı Ayrılık Çeşme Durağı'na gelen Bakan Yıldırım, buradan küçük tren ile törenin yapılacağı bölgeye geçti. Burada bir süre işçilerle sohbet eden Yıldırım daha sonra inşaat çalışmalarını inceledi. Bakan Yıldırım, daha sonra köstebek adı verilen TBM cihazının önünde yüklenici firma yetkilileri ve işçilerle fotoğraf çektirdi.
Törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray Projesi'nde çalışan tüm işçilere teşükkür ederek konuşmasına başladı. Marmaray Projesi'nin İstanbul'da toplu ulaşımı rahatlatacak bir proje olmasının yanı sıra Asya ile Avrupa'yı, Londra ile Tokyo'yu denizin altından demiryolu ile birbirine bağlayacak bir proje olduğuna dikkat çekti.
Marmaray Projesi dolayısıyla Türkiye ve İstanbul adına heyecan duyduğunu belirten Bakan Yıldırım, Marmaray'ın tamamlanmasının ardından İstanbul'da toplu ulaşımın payının yüzde 7'lerden 28'lere çıkacağını belirtti. Konuşmasında muhalefete gönderme yapan Bakan Yıldırım, "Bugün İstanbul'un sorunlarını konuşanlar şunu bilsinler. Bu ekip yerin altında İstanbul'un sorunlarını sessiz sedasız çözmeye devam ediyor. Onlar için gece gündüz çalışıyor." diye konuştu.

-YENİKAPI KAZILARI MARMARAY'IN UZAMASINA YOL AÇTI-

Konuşmasının ardından basın menspularının sorularını cevaplayan Bakan Yıldırım, Marmaray inşaatının 2012 yılında tamamlanmasını planladıklarını vurguladı. Gazetecilerin, "Yenikapı'da devam eden arkeolojik çalışmanın Marmaray inşaatına etkisini" sorması üzerine Yıldırım, Marmaray inşaatının ulaşımın yanında İstanbul'a bir çok katkısı olduğunun altını çizdi. Marmaray'ın tarihi İpek Yolu'nun yerin altından birbirine bağlanması ve İstanbul'un tarihi birikimine katkılarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, Marmaray kazısı sırasında ortaya çıkan yeni arkeolojik bulgular sayesinde İstanbul'un tarihinin 8 binli yıllara kadar gittiğini belirtti. "İnşallah arkeologlarımız da kazıyı 8 binli yıllara kadar uzatmaz, yoksa biz projenin sonunu göremeyiz" diye espri yapan Bakan Yıldırım, "Biz şu anda bile 3,5 yıl kaybettik. Ancak arkadaşlarım bana arkeolojik kazıda işin sonuna gelindiğini söylediler. İnşallah bu ayın içinde arkeolojik kazı tamamlanacak." şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından tünel inşaatı alanında hazırlanan kokteyle geçildi. Bakan Yıldırım, kokteyl sırasında inşaatı devam ettiren Konsorsiyum'un Japon ortağı TAİSEİ firmasının yetkilileri ile sohbet etti.

KAMERAYI OMUZUNA ALAN YILDIRIM'IN YORUMU: "BEN BUNU BİR HAFTA TAŞISAM FITIĞIM AZAR"

Sohbetin ardından bir süre daha inşaat alanını inceleyen Bakan Yıldırım, basın mensuplarıyla şakalaştı. Bu sırada TRT kamerasını alan Bakan Yıldırım bir süre çekim yaptı. Basın mensuplarının, "Sayın bakanım kamera ağır mı?" sorusu üzerine Bakan Yıldırım, "Gerçekten çok ağırmış. Sizin de ağır işçi olmanız lazım." yorumunu yaptı. Bakan Yıldırım, "Çok ağırmış. Ben bunu bir hafta kullansam bel fıtığım azar." diye espri yaptı. Yıldırım daha sonra basın mensuplarının arasına girerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=813125&title=bakan-yildirim-marmarayi-gezdiYıldırım, MARMARAY Projesi çerçevesinde Ayrılıkçeşme-Üsküdar Tüneli'nin tamamlanan 3 bin 500 metrelik kısmını gezerek incelemelerde bulundu.

Tamamlanan kısmın uç noktasına, projede yük taşımak için kullanılan bir vagonun içinde gazetecilerle giden Yıldırım, burada yaptığı açıklamada, bugün projede tarihi bir günün yaşandığını, yeni bir adımı tamamlamış olmanın mutluluğunun paylaşıldığını dile getirdi.

MARMARAY'ın sadece İstanbul'un ulaşımını rahatlatmakla kalmayacağını belirten Yıldırım, aynı zamanda Tokyo'yu Londra'ya bağlayacak, Türk-Japon dostluğunu pekiştirecek uluslararası bir demiryolu köprüsünün de kurulduğunu ifade etti.

Yıldırım, proje kapsamında kısa bir süre önce Üsküdür'dan Sirkeci'ye kadar olan bölümün tamamlandığını ve son tüpün kapağının çekildiğini, bugün Ayrılıkçeşme'den başlayan Yavuz Selim ve Atatürk tünellerinin, yaklaşım tüneliyle birleşme aşamasına geldiğini aktardı. Yıldırım, ''Toplam 3,5 metre tünel hazır hale gelmiştir. Bu sağdaki Yavuz Selim tüneli kısmı... 1,5 ay gibi kısa bir sürede soldaki Atatürk tüneli de ışığı görmüş olacak'' dedi.

Tünel çalışmaları yapılırken her biri 5 ton olan 6 adet çemberle tünelin çepeçevre kuşatıldığını, böylece herhangi bir sızıntının, toprak kaymasının ya da tünel üzerindeki binaların hasar görmesinin de önüne geçildiğini anlatan Yıldırım, ''Böylesine modern bir teknolojinin ürünü olan bu projede adım adım sona doğru yaklaşıyoruz'' diye konuştu.

Yıldırım, bundan sonraki aşamada Üsküdar istasyonuna doğru 360 metre daha kazı yapılacağını, istasyon girişlerinin tamamlanmasından sonra da kazıya 750 metre daha devam edilerek Üsküdar kısmının denizdeki tüplerle birleştirileceğini belirtti.

Aynı çalışmaların Avrupa yakasında da Kazlıçeşme'den başlamak üzere Anadolu yakası yönüne doğru ilerlediğini ifade eden ve ''Böylece hedefimiz 2012 sonunda inşallah Marmaray'ı bitirip hizmete açmak olacak'' diyen Yıldırım, projeye dahil olan yüklenici firmalardan, kurumlara ve çalışanlara, emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler