9 Ekim 2009 Cuma

Marmaray'da önemli bir aşama: Yenikapı'da TBM (Tünel Delme Makinesi) montajı başladıBakanlığa bilgi edinme yoluyla sormuştum. Cevap verdiler:

Sayın;

İlgi: 26/09/2009 tarih ve 26158 sayılı, başvurunuz.

Bölge Müdürlüğümüze gönderilen ilgi dilekçenizde talep edilen bilgiler aşağıda verilmiştir.

1-) Yenikapı-Sirkeci arasında tünel kazısı yapacak olan TBM2 ve 3 (Tünel Delme Makinesi) için makineli kazı 15 Eylül itibariyle tamamlanmış olup, makinelerinin kurulacağı bölgede temel yapılarak TBM?lerin montajına başlanmıştır. Montaj işlemi tamamlandıktan sonra tünel kazısına başlanacaktır. Aynı zamanda çamur bulamacı ve pasa ayrıştırma tesislerinin kurulması tamamlanmıştır.

2-) Diğer başlık konusu

3-) Sirkeci istasyonunda toplam yapılacak kazı miktarı 124.640 m³ olup, bugüne kadar toplam kazının % 22?si tamamlanmıştır.
Sirkeci Doğu Havalandırma Şaftında arkeolojik kazı çalışmalarına devam edilmektedir. Sirkeci Doğu Acil Kaçış Şaftı ve Sirkeci Batı Havalandırma Şaftında kazı çalışmaları tamamlanmıştır.

4-) Marmaray Projesi üç ana sözleşme ve Müşavirlik sözleşmesinden oluşmakta olup, Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi, Tüneller ve İstasyonlar İnşaatı (Sözleşme BC1) işinin sözleşme bedeli 86.823.610.000 Japon Yeni olup, bugüne kadar %58,02?lik kısmı, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi; İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler (Sözleşme CR1) işinin sözleşme bedeli 815.049.200 Avro olup, bugüne kadar %13,33?lük kısmı, Demiryolu Araçları İmali (Sözleşme CR 2) işinin ise sözleşme bedeli 543.416.259 Avro olup, bugüne kadar %20?lik kısmı ödenmiştir.

5-)Bakanlığımızca yapılan değerlendirmeye göre projenin 2013 sonunda bitirilmesi hedeflenmektedir.

6-) Bölge Müdürlüğümüz kuruluş amacı halen yapımı devam etmekte olan Marmaray Projesinin yürütülmesini sağlamaktır. Öneri projeler ile Şehirlerarası trenler ve Yüksek Hızlı Tren Projesi ile ilgili konular Bölge Müdürlüğümüz yetki sınırları içerisinde olmayıp bu konularda ilgili kurumlardan bilgi alınması gerekmektedir.
Bilgi edinme başvurunuzda talep edilen kroki, plan ve haritalar Bölge Müdürlüğümüze gelinmesi halinde incelenebilir.

Bilgilerinizi rica ederim.

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr347/Meftuni_Goruntu016.jpg

Resimde TBM'leri monte edecek vinçler görülüyor. Bu da haberimizi doğruluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler