14 Aralık 2009 Pazartesi

2010'da inşaatına başlanacak 3 demiryolu projesi
Haberi özetlersek; 2010'da başlayacak inşaatlar:

1-Ankara-Yerköy Hızlı Tren Hattı (Ankara-Sivas Projesi kapsamında)

2-Sakarya-Karasu Demiryolu Hattı

3-Sincan-Kayaş Banliyö Modernizasyonu (Başkentray)

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında halen İnönü-Köseköy etabında çalışmalar devam ediyor. Köseköy-Gebze arası hakkında bir bilgi verilmemiş.

Ayrıca amrmaray kapsamında Gebze-Söğütlüçeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı arasının modernizasyonu işi için bilgi yok.
http://www.ubak.gov.tr/BLSM_WIYS/UBAK/tr/BELGELIK/guncel_haber/20091214_153535_204_1_2561.html

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: “Yatırım Bütçesinin Yüzde 38'i Karayolu, Yüzde 39'u ise Demiryolu Yapımına Ayrıldı"...(14.12.2009)
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bakanlığın yatırım bütçesinin yüzde 38'inin karayolu, yüzde 39'unun ise demiryolu yapımına ayrıldığını belirterek, “Son 60 yılda ilk defa yatırımda demiryolları, karayollarının önüne geçmiş oluyor” dedi.
Yıldırım, BAŞKENTRAY Projesi kapsamında, Ankara banliyö hattının metro konforuna kavuşturulması çalışmaları kapsamında hizmete girecek ''Akıllı trenlerin'' ilkinin test sürüşünü yaptı. Deneme seferi öncesi Ankara Garı'nda düzenlenen törende konuşan Yıldırım, demiryollarına yatırımın gelecek yıl da devam edeceğini belirtti. Bakan Yıldırım, 2010 yılı başlangıç yatırımı olarak demiyollarına karayollarından yüzde 10 daha çok yatırım yapılacağını ifade ederek, ''Ulaştırma Bakanlığının yatırım bütçesinin yüzde 38'i karayolu, yüzde 39'u ise demiryolu yapımına ayrıldı. Son 60 yılda ilk defa yatırımda demiryolları karayollarının önüne geçmiş oluyor. Bu da demiryollarına Hükümetimizin verdiği önemin çok açık ifadesidir'' diye konuştu. 2010'da Ankara-Konya Hızlı Treni'nin hizmete açılacağını dile getiren Yıldırım, bakanlığın yürüttüğü demiryolu projeleri hakkında bilgi verdi. Yıldırım, Marmaray Projesi, Eskişehir-İstanbul Hızlı Demiryolu inşaatı ve Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu, Ankara-Sivas Demiryolu çalışmalarının gelecek yıl süreceğini, Tekirdağ-Muratlı Demiryolu bağlantısının deneme seferlerinin tamamlanarak 2010'da hizmete açılacağını bildirdi. Binali Yıldırım, 2010'da Ankara-Sivas demiryolu hattının Yerköy-Ankara arası ile Karasu-Sakarya Demiryolu hattının liman bağlantısının yapılacağını söyledi.
2010'da BAŞKENTRAY Projesi çalışmalarına başlanacağını kaydeden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Gelecek yıl 37 kilometrelik bu hattın tamamını yenileyeceğiz. Böylece hem Yüksek Hızlı Tren, hem de banliyö hatları hiçbir kesinti olmadan çalışacak. Böylece Atatürk Orman Çiftliğindeki ve o güzergahta bulunan 3 hemzemin geçit de yer altına veya yer üstüne alınmış olacak. Buradaki hat sayısı 3'ten 5'e çıkacak. Bütün sinyalizasyonlar yenilenecek. Elektrifikasyonlar yenilenecek. Araçları da yenilendi bu şekilde. BAŞKENTRAY önemli bir hizmet vermeye devam edecek.”
Demiryollarına yatırımın 2010'da da “hız kesmeden devam edeceğini” vurgulayan Bakan Yıldırım, 2010'da Eskişehir Gar Geçişinin tamamlanacağını, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak projeleri olan 80 kilometrelik EGERAY Projesinin gelecek yıl hizmete girerek günde 550 bin, yılda 200 milyon yolcu taşıma kapasitesine ulaşacağını kaydetti. Binali Yıldırım, ''Ümitköy'de yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin indirme-bindirme yapmaları yasaklandı. Ne gibi bir çözüme gidilecek?'' şeklindeki soru üzerine, ''Şehir içindeki tüm düzenlemeleri belediye yapar, UKOME kararı ile belirler. Biz şehirler arasına bakarız'' yanıtını verdi.
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da, ilk tren setinin, 15 bin kilometrelik test sürüşünün ardından Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilen son deneme seferi ile 16 Aralık Çarşamba günü ön işletimine başlanacağını bildirdi.
Konuşmaların ardından ''Akıllı treninin'' makinist koltuğuna oturan Yıldırım, trenin son test seferini Ankara-Sincan hattında gerçekleştirdi. Yolcu anons sistemini kullanarak seyahate ilişkin duyurularda bulunan ve trenin kornasını çalan Yıldırım, hat üzerindeki Özgüneş İstasyonunda durarak, bir süre incelemelerde bulundu. Yıldırım, tren kapılarının sıkışma durumunda açılıp açılmadığını bir defter yardımıyla kontrol etti. Tekrar makinist koltuğuna oturarak Sincan İstasyonu'na giden Yıldırım'ı, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna karşıladı. Tuna ile bir kaç dakika sohbet eden Yıldırım, daha sonra trenin yolcu bölümünde Ankara'ya döndü.

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr351/Eyup_Emre_DSC05734.jpg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Blog Arşivi