19 Aralık 2009 Cumartesi

Haydarpaşa Gar olarak hizmet vermeye devam edecekProjeye göre, en yüksek bina 6 katlı olacak, denizde dolgu yapılmayacak, Haydarpaşa Garı hem tren istasyonu hem otel olarak kullanılacak.

Bu hafta içinde İBB Genel Meclisi'ne gelmesi beklenen Nazım İmar Planı ile Haydarpaşa'nın çehresi değişecek. Haydarpaşa projesi kapsamında, 1 milyon 500 bin metrekare inşaat yapılabilecek.

Projeye göre, en yüksek bina 6 katlı olacak, denizde dolgu yapılmayacak, Haydarpaşa Garı hem tren istasyonu hem otel olarak kullanılacak. Harem Otogarı, fuar ve festival alanı olurken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin siloları ise kültür ve sanat merkezi olacak. Proje için 5 milyar dolarlık bir yatırım planlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bu hafta içinde gelmesi beklenen "Haydarpaşa ve Çevresi Koruma Nazım imar Planı" ile 2010 yılında yapılması planlanan "Haydarpaşa Garı ve Liman Dönüşüm Projesi"nin önü açılacak. Yeni planlarda, yüksek kulelerden ve denizde dolgudan vazgeçiliyor. Plan önce İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda görüşülecek ve rapor hazırlanacak; daha sonra ise Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oylamaya sunulacak.

OTEL VE ALIŞVERİŞ MERKEZİ AĞIRLIKLI

Haydarpaşa'nın yeni planı ise şöyle;

Kadıköy Meydanı'ndan Harem Otogarı'na kadar 1 milyon metrekare araziyi kapsayan Haydarpaşa ve Çevresi Koruma Nazım İmar Planı'nda ağırlık turizm ve ticaret merkezlerine verildi. Tarihi Haydarpaşa Garı'nın her iki yanında otel ve alışveriş merkezleri oluşturulacak. Bölgede inşaat yapılanmasının emsali 1.50 olacak. Böylece brüt alan üzerinden 1 milyon 500 bin metrekare inşaat yapılanmasının önü açılacak.

HAREM OTOGARI FUAR MERKEZİ OLUYOR

Yıllardır otobüs işletmelerine hizmet veren Harem Otogarı ise kaldırılıyor. Otogarın yerine fuar merkezi, festival alanı ve yeşil alan planlanıyor. Otel ve alışveriş merkezlerinde en yüksek bina yer üstünde 6 katı geçmeyecek. Selimiye Kışlası'na yaklaştıkça bina yükseklikleri azalacak.

DENİZE DOLGU YAPILMAYACAK

Daha önceki planlarda denizde yapılması düşünülen 300 bin metrekarelik dolgu yapılmayacak. Haydarpaşa Limanı fonksiyon değiştirecek, kruvaziyer limanı olacak. Haydarpaşa Gar ve tren İstasyonu modernize edilip işlevini sürdürecek ancak gar binasının bir bölümü otel olacak. Toprak Mahsülleri Ofisi'nin SİT alanı içindekisiloları yıkılmayacak, fonksiyon değişikliği ile kültür ve sanat merkezi ahaline gelecek. Kadıköy Meydanı'ndan Harem Otogarı'na kadar olan alandada yeşil alan ve yürüyüş parkuru oluşturulacak. Proje için uluslararası bir yarışma düzenlenecek ve yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilecek.

Ercan SARIKAYA - HABERTÜRK

Resim: http://wowturkey.com/t.php?p=/tr01/haydar02.jpg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Blog Arşivi