15 Aralık 2009 Salı

Haliç Metro Geçişi Köprüsü Azapkapı ayağı tam burada
İstanbul Metrosu'nun en önemli geçiş güzergahlarından Haliç Metro Geçiş Köprüsü, Başakşehir-Havalimanı-Taksim-Hacıosman hattını birbirine bağlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yazılı açıklamada, köprü inşaatında kullanılmak üzere Norveç'te imal ettirilen platform ve çelik boru kazıkların ''Normed'' isimli gemiyle Haliç'e getirildiği hatırlatıldı.

Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nün inşaatında kullanılacak 50 boru kazıktan 13'ünün getirildiği, hava şartlarının uygun olması halinde bugün boruların gemiden denize indirileceği belirtilen açıklamada, teknik hazırlıklar tamamlandıktan sonra gelecek hafta kazık çakma işlemlerine başlanacağı kaydedildi.

Şubat ayında tamamlanacak sevkıyattan sonra köprü inşaatına başlanacağı vurgulanan açıklamada, metronun inşa edilen köprüyle Unkapanı'na ulaşacağına işaret edildi.

Açıklamada, ''Oradan kazısı bitmiş olan tünelle devam edecek metro hattı, ehzadebaşı, Aksaray istikametinden Yenikapı'ya ulaşarak burada Marmaray ile entegre olacak, Kartal-Kadıköy hattına bağlanacak. Metro hattı daha sonra Havalimanı-Olimpiyatköy-Başakşehir hattına bağlanacak. Beyoğlu bölgesinde ise Şişhane-Taksim-Hacıosman hattına bağlanacak'' denildi.

Açıklamada, çelik boruların 800 ton kaldırma kapasiteli vinç ile denize indirilerek özel çekiç ile çakılacağı kaydedildi.

http://www.arkitera.com.tr/h47926-istanbul-metrosunda-onemli-adim.html

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr360/hakanaydin_DSCN2871.jpg

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Blog Arşivi