12 Aralık 2009 Cumartesi

Haliç Metro Geçişi Köprüsü İnşaatında önümüzdeki hafta kazık çakma işleri başlıyor
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=17918

İstanbul Metrosu’nun en önemli geçiş güzergahlarından Haliç Metro Geçiş Köprüsü için gece yarısı önemli bir adım atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin köprü inşaatında kullanılmak üzere Portekiz'de imal ettirilen platform ve çelik boru kazıklar, Normed isimli gemiyle Haliç’e getirildi.

Haliç'te gece yarısı mesaisi...

Galata Köprüsü, dün gece 01.00-05.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatıldı ve köprünün inşasında kullanılan çelik malzemeleri taşıyan Normed isimli büyük gemi, Galata Köprüsü’nden sorunsuz geçerek Perşembe Pazarı yakınlarına demirledi.
Haliç metro geçiş köprüsünün inşaatında kullanılacak 48 boru kazıktan 10'u gece Haliç'e getirildi. Hava şartlarının uygun olması halinde bugün borular gemiden denize indirilecek. Teknik hazırlıklar tamamlandıktan sonra önümüzdeki hafta kazık çakma işlemleri başlayacak.

Şubat ayında tamamlanacak sevkiyattan sonra köprü inşaatı başlayacak. Metro inşa edilen köprüyle Unkapanı’na ulaşacak. Oradan kazısı bitmiş olan tünelle devam edecek metro hattı, Şehzadebaşı, Aksaray istikametinden Yenikapı’ya ulaşarak burada Marmaray ile entegre olacak, Kartal-Kadıköy Hattına bağlanacak. Metro hattı daha sonra Havalimanı-Olimpiyatköy-Başakşehir hattına bağlanacak. Beyoğlu bölgesinde ise Şişhane-Taksim-Hacıosman hattına bağlanacak.

Teknik bilgiler:

* Çelik borular 800 ton kaldırma kapasiteli vinç ile denize indirilecek özel çekiç ile çakılacak.

* İki ayrı vinç ile tanışılacak ve hareketleri sabitlenecek

* 2 adet hafriyat dubası, 1 adet pompa dubası kurulacak.

* Güvenlik teknesi

* Çeşitli güçlerde römorklar görev yapacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Blog Arşivi