24 Aralık 2009 Perşembe

Ankara-İstanbul Hızlı Tren 2. Etap 2012 sonunda açılacak
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=931111&title=2010da-yuksek-hizli-tren-yollarina-agirlik-verecegiz&haberSayfa=0

2010 YILINDA HIZLI TREN -

''Kara tren'' imajını değiştirdiklerini ve son 6 yılda demir yollarına ilişkin 60 proje ürettiklerini ifade eden Karaman, ''Yüksek Hızlı Tren (YHT)'' hattının 13 Martta hizmete açıldığını, Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas YHT projelerinin devam ettiğini belirtti.

Türkiye'nin, ileri demiryolu teknolojisine sahip dünyada 8, Avrupa'da 6. ülke olduğunu bildiren Karaman, 2010 yılında daha çok yüksek hızlı tren yollarına ağırlık vereceklerini söyledi.

Karaman, projelerle ilgili şu bilgileri verdi:

''Ankara-İstanbul hattında çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Eskişehir-İstanbul arası çalışmalar hızla devam ediyor. Sanıyorum 2012 ya da 2013 başında bu yolu açacağız. 2010 yılı sonunda ise Ankara-Konya hızlı tren hattını bitireceğiz. Sivas yolu ise hızla devam ediyor. Bu arada, Ankara'da 'BaşkentRay' diye bir projemiz var. Ankara'yı baştan başa geçen bir banliyö sistemi. BaşkentRay projemize başlayacağız. Güneydoğu Anadolu da yenileme çalışmaları yapacağız. 2010 yılında Türkiye genelinde önemli ölçüde yenileme çalışması yapacağız. 2010'da diğer taraftan araç üretimleri ilgili gelişmeler olacak. Yeni lokomotifler, yeni makineler olacak ayrıca, GAP Halep projesi hayata geçecek. Halep'ten Şanlıurfa'ya tren projelerini tamamlayacağız. Kars-Tiflis çalışmaları şu anda devam ediyor. İstanbul'da tüp geçit (Marmaray) projemiz, İzmir'de de 'EgeRay' diye İzmir Belediyesi'nce başlattığımız proje devam ediyor.''

http://www.demiryolportali.com/forum/forum_posts.asp?TID=89&PN=1&TPN=16

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Blog Arşivi